Jak przekonuje Paweł Dybel w swojej najnowszej książce Psychoanaliza - ziemia obiecana? Dzieje psychoanalizy w Polsce 1900 - 1989 myśl Freuda bardzo szybko została w Polsce doceniona i znalazła wielu zwolenników. Gremia psychiatrów, neurologów i psychologów z uwagą przyglądały się nowinkom naukowym płynącym z Wiednia. Szybko psychoanaliza znalazła się w obrębie zainteresowania głównych ośrodków życia intelektualnego w ówczesnej Polsce - w Krakowie, we Lwowie i w Warszawie. Wygłaszano referaty, pisano artykuły naukowe, książki oryginalne i omówienia teorii. Cały ten wysiłek został w dużym stopniu zniweczony katastrofą II Wojny Światowej, emigracją lub śmiercią wielu przedstawicieli psychoanalizy w Polsce. Ci, którzy wyjechali, stali się światowej sławy analitykami: Bychowski, Nunberg, Segal, Skotnicka...
Dominujący system ideologiczny po wojnie wykluczał psychoanalizę z kręgu dopuszczalnych aktywności, czy przedmiotów refleksji naukowej. Pomimo to powoli, lokalnie, odradzała się myśl analityczna w Polsce. Jej kolejnymi przedstawicielami byli m.in. Malewski, Winid, Sokolik, Pawlik, Walewska, Drozdowski.
Jak cała historia psychoanalizy, także jej historia w Polsce, świadczy o niezwykłej żywotności tej nauki. Chociaż wielokrotnie ogłaszano śmierć dziedzictwa Freuda, psychoanaliza ma się nadzwyczaj dobrze, i nadal oferuje potrzebującym jedną z najbardziej głębokich i przepojonych miłością form pomocy psychologicznej.
Zapraszam na stronę Gabinetu Psychoterapii:
gabinet.imago@gmail.com
tel. 888 867 115
Zygmunt Freud |