środa, 27 kwietnia 2016

Emancypacyjny potencjał psychoanalizy

Dyskusja wokół tematu najnowszej książki Pawła Dybla, oraz statusu psychoanalizy w Polsce, która miała miejsce 20 kwietnia, odnosiła się w dużym stopniu do społecznych konsekwencji przyjmowania "psychoanalitycznego" punktu widzenia. Chodzi tu m.in. o krytyczny wobec kultury potencjał psychoanalizy, na który zwracało uwagę wielu filozofów.

Czy psychoanaliza nadal - współcześnie - zachowuje ten emancypacyjny charakter? Wydaje się, że tak. Chodzi tu zarówno o sferę represji kulturowej, która nadal dotyka w niektórych społeczeństwach życia seksualnego, ale też chodzi tu o krytykę różnych nowych mód i trendów. Takimi trendami pseudomodernizacyjnymi są m.in. trend do medykalizacji psychoterapii i życia w ogóle, oraz wirtualizacja relacji społecznych, która ma też miejsce w psychoterapii, poprzez jej wulgaryzację w postaci terapii prowadzonych via internet.

Być może nadal warto być równie rewolucyjnym w myśleniu, jak byli pierwsi analitycy, również ci, którzy działali na początku XX wieku w Polsce.

Zapraszam na stronę Gabinetu Psychologicznego

gabinet.imago@gmail.com
tel. 888 867 115

M. Bornsztajn - jeden z pierwszych polskich analityków