wtorek, 24 maja 2016

Wstęp do neuropsychoanalizy

Neuropsychoanaliza to nurt poszukiwań teoretycznych - sposób na zrozumienie funkcjonowania ludzkiego Mózgu/Umysłu, który w ostatnich latach bujnie się rozwija. W Polsce niestety wciąż trudno spotkać pozycje książkowe czy artykuły, które interesują się tą dziedziną wiedzy. Specjalistą, który interesuje się tym problemem w Polsce, jest Sławomir Murawiec. Dlatego też, do lektury jego wprowadzenia w tematykę neuropsychoanalizy, zapraszam.



Sławomir Murawiec

Zapraszam na stronę Gabinetu:

gabinet.imago@gmail.com
tel. 888 867 115

Fot. autora; prawa zastrzeżone.


wtorek, 17 maja 2016

O badaniach nad psychoanalizą

Środowisko psychoterapeutów psychoanalitycznych i psychodynamicznych okazuje się coraz bardziej zainteresowane dowodami "empirycznymi" świadczącymi o skuteczności analizy. Trend ten dotyczy również Polski. 

Zapraszam zatem do zapoznania się z tekstem autorstwa Lecha Kality, który porusza najważniejsze zagadnienia związane z badaniami nad skutecznością psychoanalizy:

Lech Kalita

Zapraszam na stronę Gabinetu:
gabinet.imago@gmail.com
tel. 888 867 115 

Fot. autora, prawa zastrzeżone.
 

poniedziałek, 16 maja 2016

Psychoanaliza a neuronauka

Jednym z głównych zarzutów w kierunku psychoanalizy jest zarzut o brak naukowych podstaw. Cóż, kwestia naukowości psychoanalizy, z jednej strony to skomplikowane zagadnienie mające swoją obszerną historię i literaturę, z drugiej zaś strony - to zagadnienie dość proste do określenia!

Psychoanaliza dzięki badaniom klinicznym, terapiom, obserwacji dzieci itp. sformułowała cały korpus wiedzy, która jest użyteczna w leczeniu i służy do interpretacji zarówno zjawisk psychopatologicznych, jak i psychologicznych. Tyle. Kto chce, niech sprawdza. Jednym z dowodów na to, że wiedza psychoanalityczna jest wartościowa, jest zainteresowanie badaczy mózgu tą dziedziną wiedzy. Wystarczy tu przywołać Marka Solmsa, Antonio Damasio, Josepha LeDoux, Jaaka Pankseppa, czy Erica Kandela. Nie przypadkiem neuronaukowcy do spółki z analitykami założyli już w 1999 roku wspólne czasopismo, a rok później, w 2000r powołali International Neuro - Psychoanalysis Society.

Historię powstania dziedziny, którą obecnie nazywa się neuropsychoanalizą śledzi książka dziennikarki (wykształconej analitycznie i w dziedzinie neuronauki) Casey Schwartz pt. In the Mind Fields. Exploring the New Science of Neuropsychoanlysis. Warto sięgnąć po tę pozycję. Nie jest ona również bezkrytyczna wobec samej neuronauki czy psychoanalizy. Tym bardziej wydaje się wiarygodna i intelektualnie inspirująca.

Zapraszam na stronę Gabinetu:

gabinet.imago@gmail.com
tel. 888 867 115

Fot. autora, prawa zastrzeżone.