środa, 31 sierpnia 2016

Psychoterapia i historia

Psychoterapia dotyczy rzeczywistości ludzkiej subiektywności w różnych jej przejawach. Również dotyka tej części doświadczeń, na które wpływ ma historia i warunki społeczne.

Jednym z najtragiczniejszych przykładów wpływu na ludzką subiektywność Historii jest tragedia wojen i ludobójstw. W realiach polskich dotyczy to zwłaszcza czasów II Wojny Światowej i tragedii Holocaustu. Wpływ tych doświadczeń na ludzi i ich problemy emocjonalne opisywali m.in. Antoni Kępiński i Maria Orwid. 

Tutaj chciałbym zachęcić do lektury tekstu Cezarego Żechowskiego dotyczącego transmisji tych przeżyć wpływających na doświadczenie ludzi, którzy żyją współcześnie.

Cezary Żechowski

Zapraszam na stronę Gabinetu:

gabinet.imago@gmail.com
tel. 888 867 115

Antoni Kępiński, fot. pobrane ze strony ŚL


wtorek, 23 sierpnia 2016

O psychoterapii i internecie

Od pewnego czasu wielu "specjalistów" od psychoterapii ogłasza się, że prowadzi usługi przez komunikatory internetowe. Miałoby to świadczyć o postępie, otwarciu na nowe możliwości, nowoczesności itd., itp. Niestety sprawa wygląda zgoła inaczej. Psychoterapia - nawet taka, która miałaby być nowoczesna - nie może być prowadzona inną drogą niż bezpośrednie spotkania człowieka z człowiekiem w gabinecie. Inne formy terapii, a szczególnie terapia via internet, jest w najlepszym przypadku mało skuteczna, a w najgorszym - wzmacnia procesy patologiczne czyli problemy pacjenta, dając im przestrzeń i pole. 

W kwietniu tego roku odbyło się sympozjum Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej poświęcone temu zagadnieniu. Stanowisko Towarzystwa jest wyraźne: terapia psychodynamiczna nie może odbywać się przez internet! Zapraszam do zapoznania się ze sprawozdaniem z sympozjum na stronie Towarzystwa:

Zapraszam na stronę Gabinetu:

gabinet.imago@gmail.com
tel. 888 867 115

Fot. autora, prawa zastrzeżone

środa, 10 sierpnia 2016

Robert Wallerstein o psychoanalizie

Robert Wallerstein był jednym z ważniejszych psychoanalityków w XX wieku, szczególnie, jeśli brać pod uwagę psychoanalizę amerykańską. Jego prezydentura w ramach Międzynarodowego Towarzystwa Psychoanalitycznego (IPA) czyni go jednak wybitną postacią psychoanalizy światowej.

W prezentowanym artykule Wallerstein opisuje swoją osobistą przygodę z psychoanalizą. Porusza przy tym szereg ciekawych problemów związanych z rozwojem analizy w XX wieku, jej zróżnicowaniem i wewnętrznym - teoretycznym - skonfliktowaniem. Jest to ciekawy tekst dla zrozumienia tego, czym psychoanaliza jest dzisiaj. Zapraszam do lektury:








Zapraszam na stronę Gabinetu:

gabinet.imago@gmail.com
tel. 888 8687 115

Robert Wallerstein, fot. pobrane ze strony: UCSF