poniedziałek, 19 września 2016

Od Jekelsa do Witkacego

W pierwszej połowie teog roku wydawnictwo Universitas wydało ważną książkę, dla historii polskiej psychologii i psychoterapii Psychoanaliza - ziemia obiecana? autorstwa Pawła Dybla. Obecnie dostajemy niejako suplement do tej książki: zbiór tekstów źródłowych pod tytułem Od Jekelsa do Witkacego pod redakcją Bartłomieja Dobroczyńskiego i Pawła Dybla. 

Trzeba przyznać, że takiej pozycji brakowało. Polska psychoterapia rodziła się po wojnie w czasach PRL niejako "na nowo", ale przecież miała właśnie już swoją bogatą tradycję. Tradycja to była w dużej mierze psychoanalityczna. Część z analityków o korzeniach polskich, jak Herman Nunberg, Helena Deutsch, czy Eugenia Sokolnicka zostało wybitnymi postaciami światowej psychoanalizy. Pozycja zredagowana przez Dobroczyńskiego i Dybla upublicznia też zapomniane postaci z historii polskiej medycyny i psychoterapii, jak choćby postać Jana Nelkena, czy Adama Wizla. W pozycji tej dostajemy też fragmenty kilku zgrabnych wprowadzeń do wczesnego okresu psychoanalitycznej twórczości Freuda, jak choćby teksty Ludwika Jekelsa, Ludwiki Karpińskiej, czy Franciszki Baumgarten

Prezentowane teksty są bogate w różne odniesienia, wątki i poszukiwania teoretyczne, co zgrabnie podsumowuje Bartłomiej Dobroczyński w eseju wprowadzającym do antologii. Nie ma tu miejsca, aby omawiać to bogactwo treści, więc pozostaje zaprosić do lektury samej książki. 

Zapraszam na stronę Gabinetu:

gabinet.imago@gmail.com
tel. 888 867 115

E. Sokolnicka, fot, pobrane ze strony: psyalpha