środa, 19 maja 2021

Psychoterapia w internecie

Pandemia COVID 19 zmieniła rzeczywistość. Na ile ta zmiana jest czasowa, a na ile trwała zapewne się jeszcze okaże. Jedną z ważnych zmian, z jakimi została skonfrontowana praktyka psychoterapii, to konieczność przejścia do kontaktu internetowego. Ten rodzaj psychoterapii był już wcześniej praktykowany przez wielu terapeutów. Jednak duża część środowiska terapeutycznego pozostawała wobec niego krytyczna. Często traktowano ten rodzaj terapii jako gorszy, związany z odegraniem problemów i psychopatologii pacjenta itd. Nie zmieniało tego ani to, że wielu terapeutów próbowało takiej pracy, jak i to, że część psychoanalityków już w czasach przed Internetem prowadziło analizy poprzez telefon.

Pandemia zmieniła tę sytuację. Terapia on-line, jak się o niej mówi, zdominowała przestrzeń dialogu psychoterapeutycznego. Nawet w sytuacji ustępowania pandemii wielu terapeutów woli pozostawać w kontakcie on-line. Jaka jest tego przyczyna? Jakie argumenty za tym stoją? Czy nie jest to przypadkiem rozwiązanie podobne do teleporad lekarskich? Realność tych porad, podkreślana przez samych lekarzy, jest taka, że nie da się w ten sposób ani porządnie zdiagnozować pacjenta, ani skutecznie leczyć! Nie wiadomo czemu tego rodzaju refleksja nie towarzyszy również praktyce terapeutycznej. W tym sensie preferowanie tego rodzaju terapii przez specjalistów, może być pogwałceniem sztuki leczenia, a nawet postępowaniem nieetycznym. Nieetyczność polegałaby tu na tym, że terapeuta z góry oferujący terapię on-line nie docenia siły psychopatologii, czyli siły problemów i cierpienia pacjenta. Tym, co może za tym stać, to nadzieja na zysk. To przecież oczywiste, choć niechętnie się o tym mówi, że psychoterapeuci zarabiają na prowadzonych przez siebie terapiach.

Dlatego, uważam, że warto zastanowić się czy sensownym jest korzystać z usług via Internet. Być może jednak nie jest to najlepszy wybór, tak samo jako korzystanie z lekarskich teleporad w poważnych sprawach? Podobnie warto się zastanowić nad profesjonalizmem osób, które bez skrupułów taki model leczenia oferują swoim pacjentom.


Zapraszam do kontaktu:


Jakub Przybyła Gabinet Psychoterapii IMAGO

 w Krakowie, Pl. Szczepański 3

tel. 888 867 115

gabinet.imago@gmail.com

piątek, 14 maja 2021

Nieświadome i Rozum

Paweł Dybel jest jednym z najbardziej znanych i płodnych filozofów w Polsce zajmujących się psychoanalizą. W tym roku opublikował książkę "Rozum i nieświadome". Książka ta porusza bardzo różne kwestie związane z nauką o nieświadomym umyśle. Niektóre rozdziały książki mają charakter historyczny, inne poruszają problem miejsca psychoanalizy w kulturze, antropologii, filozofii czy w nauce. Dzięki takiej różnorodności autor ukazuje całe zróżnicowanie recepcji psychoanalizy we współczesnym świecie. Jednym z ciekawszych fragmentów książki jest jej rozdział pierwszy, w którym, używając pojęć psychoanalitycznych, autor dzieli się swoimi przemyśleniami na temat naszej współczesnej, sieciowej, pandemicznej, ale głównie - narcystycznej kultury. 

W ostatnich słowach książki Paweł Dybel stwierdza, że zainteresowanie psychoanalizą największych filozofów i naukowców zadaje kłam twierdzeniu o intelektualnie zwodniczym charakterze psychoanalizy. Tak wiele, tak tęgich umysłów, jednak nie może się mylić. Zapraszam do lektury. 

 


 Zapraszam do kontaktu:

Gabinet Psychoterapii Psychodynamicznej IMAGO 

w Krakowie

Jakub Przybyła

tel. 888 867 115

gabinet.imago@gmail.com