wtorek, 24 listopada 2015

Psychoanaliza - filmowe wprowadzenie

Czym jest psychoanaliza? Odpowiedź na to pytanie niby jest oczywista, ale w rzeczywistości sposób w jaki ujmuje się odpowiedź na to pytanie współcześnie, obciążony jest wieloma nieporozumieniami, stereotypami i uproszczeniami. Psychoanaliza jest przede wszystkim praktyką terapeutyczną, oraz koncepcją człowieka - tego, kim jest. Wśród wielu różnych praktyk i teorii pozostaje najgłębszym i najbardziej kompleksowym sposobem podejścia do człowieka. Aby zapoznać się z tym, czym jest teoria psychoanalityczna, zapraszam do obejrzenia kolejnych odcinków filmu What Is Psychoanalysis?






Zapraszam na stronę Gabinetu:

gabinet.imago@gmail.com
tel. 888 867 115

poniedziałek, 16 listopada 2015

Psychoanaliza jako rozwój

Donald W. Winnicott był jedną z ciekawszych osobowości w historii psychoanalizy. Chociaż działał w ramach Brytyjskiego Towarzystwa Psychoanalizy nie identyfikował się z żadną z dominujących tam ideologii terapeutycznych: ani ze zwolennikami Anny Freud, ani z "wyznawcami" Melanii Klein. Chociaż wiązały go mocne osobiste i teoretyczne związki z Klein, pozostawał wobec niej niezależny i krytyczny. To właśnie on dał początek frakcji niezależnych w brytyjskim Towarzystwie.

Dla Winnicotta metaforą terapii była opieka matki nad dzieckiem, niemowlęciem, wspólna zabawa - pobudzająca kreatywność człowieka, jego wolność i niezależność. W wielu punktach odszedł od tego, czym psychoanaliza była dla Zygmunta Freuda i  Melanii Klein. Jego niezaprzeczalnym wkładem w praktykę i teorię psychoanalizy pozostaje oryginalne rozumienie rozwoju dziecka i kontaktu matka -dziecko.

Rozwój teorii Winnicotta w cyklu jego życia osobistego opisuje Adam Phillips w ciekawej książce Winnicott (IMAGO, 2013).

Zapraszam na stronę Gabinetu:

gabinet.imago@gmail.com
tel. 888 867 115

Fot. autora, prawa zastrzeżone.


środa, 4 listopada 2015

Kultura narcyzmu

Wśród klinicystów, szczególnie tych psychoanalitycznie nastawionych, istnieje konsensus co do tego, że współczesna cywilizacja zachodnia, to cywilizacja narcystyczna. Oznacza to, że nie tylko promuje pewne narcystyczne postawy, kult JA, samouwielbienie, samorozwój itp, ale jest też źródłem licznych postaw narcystycznych, oraz głębszych i płytszych patologii.

W 1979 roku w Stanach Zjednoczonych ukazała się książka Christopera Lascha Kultura narcyzmu. Książka ta, sięgając po różne przykłady z popkultury, polityki, literatury, ale też po wnioski Otto Kernberga dotyczące narcyzmu, stawia pewną diagnozę ówczesnej kultury. Ta diagnoza wskazuje na narcystyczność społeczeństwa i jednostki. 

Książka Lascha po wielu latach ukazuje się w przekładzie na język polski. Czytając ją trudno oprzeć się wrażeniu, że refleksje tam zawarte odnoszą się również do polskiego tu i teraz.

Zapraszam na stronę Gabinetu:

gabinet.imago@gmail.com
tel. 888 867 115

Fot. autora, prawa zastrzeżone.