Psychoterapia bywa dla pacjentów procesem tajemniczym. Nie rozumieją jej, obawiają się jej, a w gruncie rzeczy obawiają się siebie i swoich umysłów.
Poddanie się procesowi terapii, czemuś nieznanemu, niemożliwemu do skontrolowania jest samo w sobie częścią terapii. Nie przeszkadza to jednak, aby mieć chociaż fragmentaryczne pojęcie o tym, czym psychoterapia jest.
Wiele napisano książek o psychoterapii. Rzadko kiedy książki te opisują intymne przeżycia terapeutów, lub pacjentów. Pisanie o terapii z perspektywy terapeuty opanował do mistrzostwa Irvin Yalom. Warto jednak zaznaczyć, że jego metody terapii są w pewnym sensie bardzo kontrowersyjne.
Bardzo dobrą książką opisującą psychoterapię z perspektywy pacjenta jest książka Uratuj mnie Rachel Reiland. Autorka przedstawia tam opis swojej terapii prowadzonej w nurcie psychoanalitycznym. Jej terapia przebiegała dość burzliwie ze względu na poważne trudności osobowościowe, na które cierpiała. Niemniej jednak książka ta ukazuje w bardzo trafny sposób różne trudności i procesy, którym stawia czoło osoba korzystająca z psychoterapii.
Zapraszam na stronę Gabinetu Psychologicznego:
gabinet.imago@gmail.com
Fot. autora, prawa zastrzeżone. |