Ukazał się właśnie kolejny zbiór opowieści terapeutycznych Irvina Yaloma Istoty ulotne (Wyd. Czarna Owca, 2015). Pomimo upływu lat, podeszłego wieku samego autora, narracja ta porusza podobne zagadnienia do wcześniejszych publikacji, a praca samego terapeuty konsekwentnie dąży do eksploracji egzystencjalnych niepokojów, lęków związanych ze starzeniem się i śmiercią, oraz bada trudności w emocjonalnej wymianie, jaka się dokonuje pomiędzy dwojgiem ludzi.
Pewne wątki w terapeutycznej pracy Yaloma są kontrowersyjne, szczególnie z psychodynamicznego, psychoanalitycznego punktu widzenia. Egzystencjalna terapia Yaloma inaczej konceptualizuje pewne zagadnienia, inaczej je rozumie. Niemniej, tak jak zaznaczyłem wcześniej, Yalom pozostaje w swoim myśleniu niezwykle konsekwentny.
Same opowieści przedstawiane w zbiorze są emocjonalnie poruszające. Pewnie dlatego, że dotykają problemów, z którymi w różny sposób borykają się wszyscy ludzie. Na pewno szczególne w całej pracy Yaloma, jak i w tej nowej publikacji, jest to, że odważa się poruszać temat ludzkiej skończoności, lęku przed śmiercią, starością, zagadnienie żałoby i utraty.
Irvin Yalom, zdjęcie pobrane ze strony: NZZ |
Zapraszam na stronę Gabinetu Psychologicznego:
gabinet.imago@gmail.com