poniedziałek, 9 lutego 2015

Bliskość i psychologiczna separacja

W zeszłym roku ukazała się w języku polskim niezwykle wartościowa książka Louise J. Kaplan Jedność i oddzielenie (Koszalin, 2014). Książka ta powinna zainteresować zarówno terapeutów, szczególnie tych o psychodynamicznym zacięciu, ale może przede wszystkim rodziców.

Kaplan opisuje w swojej książce niezwykle trudny i znaczący proces narodzin psychologicznych dziecka. Chodzi tu o rozwój w pierwszych dwóch latach życia dziecka: od symbiozy z matką, aż do psychologicznej indywidualności. W swoim opisie oparła się głównie o ustalenia i teorię Margaret Mahler na temat tych wczesnych etapów życia ludzkiego.

Książka jest napisana niezwykle przystępnym językiem i na pewno ułatwi zrozumienie wielu mamom tego, co dzieje się w główkach ich małych dzieci. Jest jednak ważną pozycją dla terapeutów. Według nowszych ustaleń psychoanalityków, w okresie nastoletnim, proces separacji i narodzin indywidualności powtarza się. To, w jaki sposób przebiegnie, zależne jest zapewne od tych wczesnych wydarzeń w wieku niemowlęcym. Inną ważną i praktyczną sprawą jest fakt występowania dylematów i lęków związanych z bliskością u wielu dorosłych, zarówno w nerwicach, jaki i zaburzeniach osobowości. W tej drugiej kategorii przypadków jest to może nawet poważniejszy problem. Bliskości można tam pragnąć, ale bać się również, że każda bliskość będzie zawłaszczająca i ograniczająca. Te dylematy mogą stać się materiałem do długiej pracy w relacji terapeutycznej.

 Zapraszam na stronę Gabinetu Psychologicznego:

gabinet.imago@gmail.com

Fot. autora, prawa zastrzeżone.