Problem zależności od różnych substancji psychoaktywnych (narkotyków i alkoholu) jest być może jednym z naczelnych problemów współczesnej kultury. Chodzi tu o wykraczające poza okazjonalne, towarzyskie czy ceremonialne używanie substancji przez osoby dorosłe i młodzież.
Niestety współcześnie coraz częściej używanie substancji traktuje się jako "styl życia", wybór pewnej "drogi życiowej", a nie jako patologiczne rozwiązanie w ramach osobowości człowieka. Rzadko stawia się pytania: a czemu ktoś pije? po co mu stan odurzenia narkotycznego?
Leczenie uzależnienia jest procesem trudnym, długotrwałym, a rokowania nie są zbyt dobre. Niestety duża część osób trafiających do leczenia (a nie są to wszyscy uzależnieni) wypada z terapii i wraca do brania/picia. Poza tym dość pokaźny odsetek osób uzależnionych wraca do zachowań nałogowych po zakończeniu leczenia. Uzależnienie jest natomiast - potencjalnie - chorobą śmiertelną.
Trudności w procesie leczenia związane są również z tym, że uzależnienie rozwija się w kontekście życia i osobowości konkretnego człowieka. Dlatego leczenie bywa długotrwałe i powinno dotyczyć jak najszerszego zakresu tematów związanych z życiem pacjenta.
Zapraszam do zapoznania się z krótkim artykułem na ten temat na stronie Centrum Dobrej Terapii MIND ART:
Jakub Przybyła
Zapraszam na stronę Gabinetu Psychologicznego:
gabinet.imago@gmail.com
Fot. M. Augustyn |