wtorek, 29 września 2015

Problemy w diagnozowaniu zaburzeń osobowości

Zaburzenia osobowości są obecnie jednym z najczęściej stawianych rozpoznań problemów psychicznych. Można się zastanawiać dlaczego tak jest? Na pewno obecnie psychiatrzy i psychoterapeuci dysponują lepszymi narzędziami teoretycznymi i pojęciowymi niż było to jeszcze parędziesiąt lat temu. Trzeba przyznać, że szczególną rolę odegrała tu praca i twórczość Otto Kernberga, który dzięki integracji teorii relacji z obiektem z teorią popędową stworzył twórczą syntezę w ramach psychoanalizy. Efektem tej syntezy był opis organizacji osobowości na różnych poziomach dojrzałości i w efekcie - opis różnych poziomów zaburzeń osobowości. Ten opis diagnostyczny, oraz opracowanie teorii struktury psychiki i jej zaburzenia, zaowocował bardzo praktycznymi wskazówkami co do tego, jak leczyć osoby z zaburzoną osobowością.

Niestety nie wszędzie dokonania zespołu Kernberga są brane pod uwagę - i to zarówno w kwestii diagnozy, jak i postępowania terapeutycznego. Jedną z konsekwencji tego stanu rzeczy jest błędna diagnostyka specjalistów, którzy zwracają raczej uwagę na objawy, niż na wewnętrzną strukturę osobowości na podstawie całej gamy zachować, reakcji i m.in. objawów. Skutkiem tego jest fakt, że diagnozuje się zbyt często zaburzenia depresyjne jedno i dwubiegunowe, zespoły obsesyjne, zaburzenia odżywiania, bez refleksji nad osobowością pacjenta. W ten sposób leczy się przez długie lata ludzi lekami psychotropowymi, które w efekcie podtrzymują funkcjonowanie, ale nie znoszą cierpienia - nie leczą. Próbuje się leczyć w ten sposób objawy, a nie ich przyczynę. A to jest właśnie konsekwencją nie dostrzegania zaburzeń osobowości.

Psychoterapia psychoanalityczna, a szczególnie psychoterapia psychodynamiczna, głównie skoncentrowana na analizie przeniesienia (TFP) są głównymi metodami, które dają możliwość diagnozy zaburzeń osobowości i ich leczenia.    

Psychoterapia psychodynamiczna skoncentrowana na przeniesieniu (TFP) jest też metodą, która wykorzystywana jest w ramach działalności Gabinetu Psychoterapii IMAGO.

Zapraszam na stronę Gabinetu:

gabinet.imago@gmail.com

Fot. autora, prawa zastrzeżone.